תזונה ללא גלוטן: המצרכים שצריך במטבח

אם בעבר המודעות לאלרגיות ורגישויות שונות למוצרי מזון, הייתה דלה ביותר, הרי שכיום הנושא הזה כבר מוכר הרבה יותר, ההבנה של הסכנות השונות בחשיפה למוצרי מזון מסוימים היא ברורה הרבה יותר, ומי שסובל מרגישויות כאלו ואחרות יכול בהחלט למצוא מוצרים מתאימים ברשתות המזון השונות, ובפרט בחנויות הטבע הטובות והמובילות בארץ. נכון, ישנם סוגי אלרגיות ורגישויות שעדיין לא ממש מוכרים ונפוצים, כך שהמענה שניתן הוא לא מקיף מספיק, אבל בהחלט יש גם כאלו שמוכרים הרבה יותר, כך שהאפשרויות הן לא קטנות בכלל. אחת התופעות הרפואיות המוכרות והנפוצות ביותר בתחום הזה כיום היא תופעת הצליאק שהיא למעשה רגישות לגלוטן, כאשר הגוף לא מגיב טוב ללחם ומוצרים המכילים קמחים וגלוטן. יש כאלו שצריכים להימנע מגלוטן ללא חשש לזיהום משני, וכאלו בעלי רגישות גבוהה יותר שצריכים להיזהר גם מזיהום משני. למרבה המזל, בשני המקרים הללו יש הרבה אפשרויות והנה כמה מהמוצרים ששווה שיהיו במטבח של הרגישים לגלוטן.

איך למצוא מוצרים ללא גלוטן?

התפיסה הרווחת היא שמוצר שבמהותו לא מכיל גלוטן, הוא כזה שנחשב לנטול גלוטן לחלוטין, אבל זה בהחלט לא נכון. גם מוצרים בהם בבסיסם ללא גלוטן מיוצרים לרוב בסביבה החשופה לגלוטן והם עלולים לסכן את הצליאקים. על מנת להיות בטוחים שאתם קונים מזון ללא גלוטן, עליכם לבדוק שהוא כולל את הסימון המיוחד המעיד על כך.  כל האופציות באתר "המזווה" (אתר מוצרי בריאות מוכר המציע מגוון רחב של מוצרים בריאותיים מסוגים שונים) עבור רגישים לגלוטן למשל, מסומנים באופן הזה, ואפילו אפשר למצוא סימון של מוצרים נטולי גלוטן ללא חשש זיהום משני. אנו ממליצים בהחלט שלא להתפשר ולסכן את הבריאות ולרכוש מוצרים לרגישים לגלוטן רק באופן הזה. כעת, כמה מוצרים שבהחלט שווה לרכוש.

קוואקר וקוואקר דק

קוואקר זה מזון מעולה שעשיר בסיבים תזונתיים וכן עשיר בוויטמינים ומינרלים שחשובים לגוף שלנו. צליאקים ורגישים לגלוטן הם כאלו שזקוקים באופן טבעי לתחליפי איכותיים ומוצרים בריאים שלא יפגעו בהם, וקוואקר זו בהחלט אפשרות מעולה, ולמרבה המזל אפשר למצוא סוגים נטולי גלוטן.

אטריות שעועית או חומוס אורגניות

מי אמר שרגישים לגלוטן לא יכולים להנות כיום מאטריות ופסטה טרייה. אפשר למצוא הרבה מאד אפשרויות לפסטות ללא גלוטן כלל, כמו אטריות שעועית או אטריות חומוס. אגב, אם תקנו מוצרים כאלו מחנויות הטבע המובילות, גם תהנו מאטריות אורגניות ובריאות הרבה יותר על הדרך.

אגוזים ופירות יבשים

אגוזים ופירות יבשים זה מקור מצוין לסיבים תזונתיים, חלבון וכן מינרלים וויטמינים חשובים מאד לגוף. מדובר על מוצרי מזון שהם נטולי גלוטן מטבעם, אך אם קיים חשש מזיהום משני אפשר בהחלט לחפש באופן ספציפי את המוצרים שהם ללא חשש זיהום משני.

תזונה ללא גלוטן: המצרכים שצריך במטבח

קקאו, ממתיקים טבעיים ושמנים

גם שמנים, תחליפי סוכר וקקאו אלו מוצרים מעולים עבור הרגישים לגלוטן. כך למשל ניתן להשתמש בדברים כמו שמן זרעי ענבים, שמן זית, פולי קקאו מצופים שוקולד מריר, סירופ מייפל, חמאת קקאו וכן הלאה.

קטניות ודגנים

קטניות ודגנים אלו רכיבים חשובים וטובים בתזונה של כולנו, אך בפרט חשובים חמי שרגיש לגלוטן. מוצרי מזון כמו אורז אדום אורגני, עדשים אדומות, ירוקות ושחורות, קינואה, שעועית בכל הצבעים ועוד – אלו דברים שחשוב שיהיו באופן קבוע במטבח ובמזווה של כל אדם רגיש לגלוטן.

לסיכום – למרבה המזל יש כיום פתרונות מצוינים לרגישים לגלוטן וחשוב מאד לדאוג לתזונה מגוונת ומאוזנת לשמירה מקסימלית על בריאות הגוף.

השארת תגובה