זכויות טבחים לאחר תאונה במטבח: מה מגיע לכם?

המטבח ידוע כזירה רוחשת פעילות בה אנשים מתרוצצים, מתעסקים עם סכינים חדות, מכלי רוטב מועברים מיד ליד, תנורים חמים נפתחים, אדים מהבילים פורצים מהסירים, כלים שבירים מעבירים ידיים וכול זאת לצד לוח זמנים לחוץ שהרבה פעמים מלבה את העניינים. בשל כך כל טבח יודע שחלק מהתפקיד זה גם לקבל כוויה מתבנית חמה, חתך מסכין חדה ואף למעוד בשל רצפה רטובה, אך פה אנו מבקשים לציין מה קורה כאשר מדובר ביותר מכך – מה קורה כאשר הפגיעה מובילה לנזק משמעותי. ובכן במקרים מעין אלו ראוי לדעת אלו זכויות מגיעות כחוק ואף מה צריך לעשות על מנת להשיגן.

את מי תובעים ולמה שואפים

אם אכן נפצעתם בצורה משמעותית תוך כדי משמרת במטבח, יש להבין שמאוד ייתכן שמדובר במקרה קלאסי של תאונת עבודה, בין אם נחשבים כעובדים שכירים ובין אם נחשבים עצמאיים. השורה התחתונה היא שתאונת עבודה מובילה לשורה של פיצויים משמעותיים, ועל כן חשוב לדעת כיצד מתנהלים. הדבר הראשון שיש להבין הוא שניתן להתנהל מול המוסד לביטוח לאומי (ממנו דורשים הכרה כנפגעי עבודה ופיצוי בגין היעדרות מהעבודה/נכות כזו או אחרת), ובמקביל ניתן להגיש תביעה כנגד המעסיק, או יותר נכון כנגד חברת הביטוח של המעסיק. מהו השלב הבא? מידע בנושא תפקיד הרופא התעסוקתי באתרLawtip  כבר מחכה לכם (רופא תעסוקתי מהווה נדבך מכריע במהלך הגשת התביעה), אך יש כמה דברים נוספים (וקודמים) שחשוב לדעת.

זכויות טבחים לאחר תאונה במטבח - מה מגיע לכם

תגובה ראשונית – תיעוד ופנייה לעו"ד

קרתה לכם תאונה במסגרת העבודה? ראשית חשוב לידע אנשים נוספים שעובדים לידכם, ולאחר שמעט נרגעים יש לרשום את שמות העדים ואף לתעד את הזירה עצמה. יש לצלם מה גרם לתאונה, היכן קרתה התאונה וכמובן את האיבר הפגוע. כמו כן, מנקודה זו חשוב לתעד כל הליך טיפולי – כולל סיכומי טיפול, הפניות לבדיקות, מרשמי תרופות וכדומה. נוסף לכך חשוב להתייעץ בהקדם עם עורך דין שמתמחה בתחום תאונות עבודה, וזאת כדי להבין האם יש טעם להגיש תביעה וכיצד אפשרי לממש את סך הפיצויים שמגיעים כחוק.

 היו מודעים – שלבים בתהליך

אם עומדים להיפגש עם עורך דין שמתמחה בנזקי גוף עבור שיחת ייעוץ, חשוב להגיע לשיחה כמה שיותר מוכנים – כולל סך המסמכים והתמונות שאספתם עד לאותו הרגע. בהנחה ועורך הדין העניק אור ירוק לצאת לתביעה, מוטב לדעת שהתביעה תכלול מעורבות של רופא מומחה וכמובן וועדה רפואית. כמו כן, חשוב להגיע לוועדה לאחר תדריך מקצועי, להיעזר ברופא מומחה שיודע להציג מבחינה משפטית את הממצאים השונים ויש לצפות להגיע לידי הסדר. עוד ראוי לדעת שגם לעובדים זרים יש זכויות בעבודה ולכן הם רשאים להגיש תביעה בגין תאונת עבודה. מי שנקבעה לו דרגת נכות, עשוי להיות זכאי למענק נכות, או לחלופין לקצבת נכות, כאשר אחוזי הנכות מגדירים האם הקצבה תהיה חד פעמית/חודשית, וכמובן מהו הגובה שלה. רק בריאות!

השארת תגובה